Το σχολείο μας σε συνεργασία με το 2ο Δημοτικό Σχολείο Κασσάνδρειας και το Δημοτικό Σχολείο Καλάνδρας στα πλαίσια του προγράμματος κατά της ενδοσχολικής βίας αποφάσισαν να συμμετάσχουν στην παραπάνω δράση υλοποιώντας τη από κοινού. Η δράση πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 9 Μαρτίου 2017 στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Κασσάνδρειας το οποίο εκείνη τη μέρα μας φιλοξένησε μαζί με το Δημ. Σχ. Καλάνδρας. Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί των τριών σχολείων δουλεύοντας σε προγραμματισμένες δράσεις τις παρουσίασαν μπροστά στους μαθητές των τριών σχολείων. Δράσεις που παρουσιάστηκαν ήταν: τραγούδια με διασκευασμένους στίχους (ελληνικά και ξένα), αφίσες συνθήματα, δραματοποίηση κ.α. με γενική στόχευση στην αντιμετώπιση των διαφορετικών μορφών εκδήλωσης ενδοσχολικής βίας και την υιοθέτηση καλών πρακτικών από τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς. Ήταν πραγματικά μια γεμάτη μέρα με παιδικά χαμόγελα που ολοκληρώθηκε με το σύνθημα « ΌΧΙ στην ενδοσχολική βία -ΝΑΙ στην ενδοσχολική φιλία». Ευχαριστούμε το 2ο Δημοτικό Σχολείο Κασσάνδρειας για τη φιλοξενία που προσέφερε σε εμάς και τους μαθητές μας, τη θερμή υποδοχή, το κέρασμα και τις όμορφες αναμνήσεις από την εκδήλωση αυτή.

Ημέρα εκφοβισμού

Ημέρα Εκφοβισμού 1