Δραστηριότητες 2016-2017

Στο πλαίσιο της Πρόσκλησης Εκπαιδευτικών της 2ης Εκπαιδευτικής Περιφέρειας Δημοτικής Εκπαίδευσης Χαλκιδικής σε Επιμορφωτική Ημερίδα (12-6-2-2017/Αρ.πρ.:37), ο εκπαιδευτικός Λάμπρος Σκουτίδας παρουσίασε το ενταγμένο στο Δίκτυο Τοπικής Ιστορίας πρόγραμμα "Το Ολοκαύτωμα της Κασσάνδρας". Μπορείτε να παρακολουθήσετε την συγκεκριμένη παρουσίαση ακολουθώντας τον παρακάτω σύνδεσμο.

Tη Δευτέρα 29 Μαΐου επισκεφθήκαμε τον Μελισσοκομικό Συνεταιρισμό ΣΙΘΩΝ, όπου οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά για τη μέλισσα. Μίλησαν στα παιδιά για τη θαυμαστή κοινωνία των μελισσών, τους έδειξαν τα εργαλεία δουλειάς του μελισσοκόμου αλλά και τα προϊόντα που μας δίνει η μέλισσα.
Στη συνέχεια κάναμε στάση στον παραδοσιακό οικισμό Παρθενώνα.Εκεί περπατήσαμε στο χωριό και μας ξενάγησαν στο λαογραφικό μουσείο, όπου στον έναν όροφο είδαμε εργαλεία, σκεύη, φορεσιές, υφαντά, ενώ στον άλλο όροφο έκθεση φωτογραφίας.Στο τέλος καταλήξαμε στο Μαρμαρά για φαγητό, παιχνίδι και ξεκούραση.

DSCN7722

DSCN7726

DSCN7730

DSCN7740

DSCN7756

Την Παρασκευή 18 Μαΐου επισκεφθήκαμε την κατασκήνωση της Ιεράς Μητρόπολης Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως στο Ποσείδι,με σκοπό την πραγματοποίηση κοινών αθλητικών δραστηριοτήτων με το Δημοτικό Σχολείο της Καλάνδρας.

Η κατασκήνωση και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων της Καλάνδρας κέρασε στους μαθητές χυμό-σάντουιτς και παγωτό.

DSCN7580 DSCN7604

DSCN7611 DSCN7634

Την Τετάρτη 10 Μαΐου οι μαθητές των Α' και Β΄τάξεων του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στον υδροβιότοπο της Σάνης στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος «Παιδική Helmepa» που συμμετέχουνε. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με τη φύση και να παρατηρήσουν διάφορα είδη πουλιών με τηλεσκόπιο και κιάλια.Ακολούθησε πεζοπορία στο δάσος με την καθοδήγηση ξεναγού και στη συνέχεια διασκέδασαν με την ψυχή τους στην παδική χαρά.

Οι μαθητές των Γ΄, Δ', Ε΄ και Στ' τάξεων επισκέφτηκαν το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) Αρναίας, όπου παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Φτιάχνω τον δικό μου κήπο? καλλιεργώντας βότανα», στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού προγράμματος «Ο κύκλος της ύλης» που εκπονείται από τη Στ' τάξη. Οι μαθητές ενημερώθηκαν για την ανάπτυξη και τον τρόπο καλλιέργειας αρωματικών φυτών και βοτάνων, ενώ είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τον βοτανόκηπο του ΚΠΕ και να φτιάξουν τα δικά τους σπορόφυτα. Εντυπωσιάστηκαν ακόμη από τη διαδρομή, καθώς διασχίσαμε το καταπράσινο δάσος του Χολομώντα περνώντας από «τούνελ» οξιάς, βελανιδιάς και μαύρης πεύκης.

Ευχαριστούμε θερμά το Sani Resort για την έγκριση της επίσκεψης, τη δωρεάν μετακίνηση και τη ζεστή φιλοξενία, καθώς και το Δήμο Κασσάνδρας για τη δωρεάν μετακίνηση των μεγάλων τάξεων στο ΚΠΕ Αρναίας.

IMG 2071  IMG 2050

SAM 1962  SAM 1949