Δραστηριότητες 2020-2021

Tην Τετάρτη 30 Σεπτεμβρίου 2020, επισκέφθηκαν το σχολείο μας η προϊσταμένη κα Μπλιούμη Αναστασία και η παιδίατρος κα Γιαννίση Φιλιππίνη (Κέντρο Υγείας Κασσανδρείας). Ενημέρωσαν τόσο τους εκπαιδευτικούς όσο και τους μαθητές για τη σωστή χρήση της μάσκας και την τήρηση του μέτρου αυτής με στόχο την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου.Μίλησαν για τήρηση αποστάσεων μεταξύ μαθητών και μαθητών εκπαιδευτικών, για τη συχνή και ορθή εφαρμογή υγιεινής των χεριών, για τον καλό αερισμό των αιθουσών, καθαριότητα χώρων και τακτική εφαρμογή απολυμαντικού σε επιφάνειες και για την αποχή από το σχολείο όσων εκδηλώνουν πυρετό ή/και άλλα συμπτώματα συμβατά με COVID-19, και την προστασία μαθητών και εκπαιδευτικών που ανήκουν σε ευάλωτες ομάδες.

Τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου 2020 έγινε ο καθιερωμένος αγιασμός στον αύλειο χώρο του σχολείου, μετά από συνεννόηση της Διευθυντριας με τους ιερέα του ναού, με εκπροσώπους των εκπαιδευτικών και των μαθητών/τριών και στη συνέχεια ο ιερέας επισκέφθηκε όλες τις αίθουσες της σχολικής μονάδας, όπου παρευρίσκονταν οι μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί.