Οι μαθητές της Ε' και Στ' τάξης του σχολείου μας για μια ακόμη χρονιά συμμετέχουν σε Πανελλήνιους Μαθητικούς Διαγωνσμούς των Μαθηματικών και των Φυσικών:

10ος Μαθητικός Διαγωνισμός στα Μαθηματικά

"Παιχνίδι και μαθηματικά" της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας

Η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία, στο πλαίσιο του περιοδικού «Ο Μικρός Ευκλείδης» που εκδίδει, διοργανώνει το 10ο Μαθητικό Διαγωνισμό στα Μαθηματικά, «Παιχνίδι και Μαθηματικά».

Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί υπό την αιγίδα του ΥΠ.Π.Ε.Θ. στις 4 Μαρτίου 2016, ημέρα Παρασκευή, για τους μαθητές των Ε? και ΣΤ? τάξεων, κατά τις ώρες 08: 15 έως 10:15.

Ο παιδαγωγικός σκοπός του διαγωνισμού είναι :

1.Να αντιληφθούν οι μαθητές ότι τα μαθηματικά κρύβουν ομορφιά και προσφέρουν πολες δυνατότητες στη ζωή μας.

2.Να εκτιμησουν τη χρήση τω μαθηματικών εφαρμογών σε πολλές εφαρμογές.

3.Να χρησιμοποιήσουν τη μαθηματική τους σκέψη σε ευχαριστα και έξυπνα προβληματα.

Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Φυσικών

"ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ 2016"

Το Τμήμα Φυσικής του Πανεπιστημίου Αθηνών και το Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών του ΠΤΔΕ του Πανεπιστημίου Αθηνών διοργανώνουν τον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Φυσικών «Αριστοτέλης» 2016 για μαθητές της Ε? και Στ? τάξης του Δημοτικού Σχολείου.

Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί και για το τρέχον σχολικό έτος σε δύο φάσεις:

Α΄ φάση: Πέμπτη 17 Μαρτίου 2016 (10:00-11:30)

Β΄ φάση: (μόνο για τους 2 πρωτεύσαντες μαθητές κάθε τμήματος κάθε τάξης το Σάββατο 16 Απριλίου 2016 (10:00-11:30) σε εξεταστικά κέντρα μεγάλων πόλεων της χώρας, που θα ανακοινωθούν εγκαίρως από τους διοργανωτές.

4ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Φυσικής Δημοτικού 2016
Ένωση Ελλήνων Φυσικών (ΕΕΦ)
Η Ένωση Ελλήνων Φυσικών (Ε.Ε.Φ), υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων διοργανώνει τον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Φυσικών:
α΄ φάση την Πέμπτη 31 Μαρτίου 2016 (10:00-11:30)
β΄ φάση (μόνο για τους 2 πρωτεύσαντες μαθητές κάθε τμήματος το Σάββατο 14 Μαΐου 2016 (10:00-11:30) σε εξεταστικά κέντρα μεγάλων πόλεων της χώρας.

Παρακάτω τα θέματα του ποηγούμενου έτους και των τριών διαγωνισμών
10ος Μαθητικός Διαγωνισμός στα Μαθηματικά «Παιχνίδι και Μαθηματικά» τηςΕλληνικής Μαθηματικής Εταιρείας
Θέματα και λύσεις 2015 Ε΄ τάξης
Θέματα και λύσεις 2015 Στ' τάξης