Πριν από λίγες ημέρες το σχολείο μας στα πλαίσια της καθιερωμένης εκπαιδευτικής εκδρομής επισκέφθηκε το πάρκο του Αριστοτέλη στα Στάγειρα(το μοναδικό θεματικό πάρκο της Χαλκιδικής.Είναι ένας ειδικά διαμορφωμένος χώρος με το άγαλμα του Αριστοτέλη να δεσπόζει στη μέση και τριγύρω υπάρχουν διάφορα πειραματικά όργανα όπως σφαίρες αδράνειας που μας επιδεικνύουν τη μεταφορά της ορμής από την κρούση των σφαιρών διαδοχικά από την πρώτη στην τελευταία .Είδαμε υδροστρόβιλο,πυξίδα, τηλεσκόπιο, πρίσμα, ηλιακό ρολόι και πολλά άλλα.Κατόπιν κατευθυνθήκαμε προς το Άλσος της Αγίας Παρασκευής στην Αρναία όπυ ξεχυθήκαμςε στις παιδικές χαρές ,στο λούνα παρκ και παίξαμε. Συνδυάσαμε ψυχαγωγία και εκπαίδευση και όλοι μείναμε ευχαριστημένοι.

Μαρία Αγγελάκη ΣΤ' τάξη,

Δημοτικό σχολείο Φούρκας Κασσανδρινού