Την Τετάρτη πραγματοποιήθηκε απο τις μικρές τάξεις εκδρομή στο σπήλαιο των Πετραλώνων και στο Αλιευτικό Μουσείο Ν.Μουδανιών.Εκεί οι μικροί μαθητές είδανε παραγάδια, καμάκια, αγκίστρια, ομοιώματα από βάρκες μικρές και μεγάλες αλλά και εργαλεία που αντικαταστάθηκαν με σύγχρονα και τα οποία αποτελούσαν, μέρος της καθημερινή ζωής των ψαράδων, ενώ οι μεγαλύτερες τάξεις επισκέφθηκαν το Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού Θεσσαλονίκης όπου εκεί είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν με τη βοήθεια της ξεναγού από τα πρωτοβυζαντινά εώς τα μεταβυζαντινά χρόνια και θαύμασαν από κοντά αριστουργήματα της βυζαντινής τέχνης όπως κλειδαριές, ψηφιδωτά στους τοίχους, λυχνάρια.Επόμενος προορισμός ήταν ο Λευκός Πύργος (οχυρωματικό έργο οθωμανικής κατασκευής του 15ου αιώνα, χτίστηκε πιθανόν μεταξύ 1450-70.Σήμερα λειτουργεί ως μουσείο και είναι ένα από πιο γνωστά κτίσματα-σύμβολα πόλεων στην Ελλάδα. Έχει 6 ορόφους, 34 μέτρα ύψος και 70 μέτρα περίμετρο).Η εκδρομή μας αποδείχτηκε ενδιαφέρουσα αφού τα παιδιά ψυχαγωγήθηκαν και διασκέδασαν.