Την Τετάρτη στις 17 Οκτωβρίου οι  εθελοντές του "ΦΡΟΝΤΙΖΩ" επισκεφθήκανε το σχολείο μας όπου και παρουσιάσανε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα"Άνθρωποι και Ζώα:Συγκάτοικοι στον ίδιο Πλανήτη"της Π.Φ.Π.Ο.

Οι μαθητές ήταν ενημερωμένοι για τις βασικές ανάγκες που έχει και τη φροντίδα που χρειάζεται ένα ζώο.

Στη διάρκεια της παρουσίασης έμαθαν για τη σωστή αντιμετώπιση,τη διατροφή και την κτηνιατρικη φροντίδα του κατοικίδιού μας,τις υποχρεώσεις του κηδεμόνα και την αναγκαιότητα του microchip.Έμαθαν και αντιλήφθηκαν τη σπουδαιότητα της στείρωσης.

Απέκτησαν γνώση και άποψη για το τι νιώθουν και από πού  προέρχονται τα αδέσποτα ζώα και τρόπους για να προσεγγίσουν ένα άγνωστο ζώο.

Τα παιδιά παρακολούθησαν την παρουσίαση και συμμετείχαν σε αυτήν με ενθουσιασμό.

Την ενημέρωση-παρουσίαση έκαναν η κ. Λεοντιάδου Σοφία και η κ.Παπαζαφειρίου Λία(Μέλη της Πανελλήνιας Φιλοζωικής και Περιβαλλοντικής Ομοσπονδίας- Π.Φ.Π.Ο.)

IMG 20181017 111145

IMG 20181017 111008