Στα πλαίσια υλοποίησης του προγράμματος « Ελιά, το ευλογημένο δέντρο» στο οποίο συμμετέχουν οι Α’ και Β’ τάξεις του σχολείου μας, επισκεφτήκαμε το ελαιοτριβείο του συντοπίτη μας Μαργαρίτη Σχοινά και είχαμε την ευκαιρία να παρατηρήσουμε τα μηχανήματα που χρησιμοποιούνται και να παρακολουθήσουμε όλη τη διαδικασία παραγωγής του ελαιόλαδου.

Το επόμενο πρωινό οι μαθητές της Α’ και Β’ τάξης γευμάτισαν με τα περίφημα προϊόντα της ελιάς, ενώ στη συνέχεια γνώρισαν μέσα από βίντεο και εικόνες πως γινόταν τα παλαιότερα χρόνια η παραγωγή του λαδιού και σύγκριναν ένα παλαιότερο ελαιοτριβείο με ένα πιο σύγχρονο. Ενημερώθηκαν επίσης για άλλα προϊόντα που φτιάχνουμε με την ελιά και ακολούθησαν γραπτές και εικαστικές δραστηριότητες.