Το σχολείο μας σε συνεργασία με το Δημοτικό Σχολείο Καλάνδρας ανταποκρινόμενα στην πρόσκληση του Τοπικού Σχολικού Δικτύου «Σχολεία της Χαλκιδικής κατά της σχολικής βίας» αποφάσισαν να συμμετάσχουν στην προτεινόμενη δράση υλοποιώντας τη από κοινού. Η δράση πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 9 Μαρτίου 2016 στο σχολείο μας το οποίο εκείνη τη μέρα φιλοξένησε το Δημ. Σχ. Καλάνδρας. Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί των δύο σχολείων συνεργάστηκαν και δούλεψαν σε προγραμματισμένες δράσεις οι οποίες ολοκληρώθηκαν και παρουσιάστηκαν την ημέρα συνάντησης. Η συνάντηση προέβλεπε ένα εκπαιδευτικό δίωρο από κοινού στις τάξεις και ένα δίωρο παρουσίασης των δράσεων προς τα δύο σχολεία. Στο ενδιάμεσο διάλειμμα ο Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων του σχολείου μας τον οποίο και ευχαριστούμε-, στα πλαίσια της φιλοξενίας του γειτονικού σχολείου της Καλάνδρας, πρόσφερε στους μαθητές (και των δύο σχολείων) σάντουιτς και χυμό.

Οι δράσεις που παρουσιάστηκαν ήταν: παιχνίδια γνωριμίας όπου οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να έρθουν πιο κοντά, έφτιαξαν το δέντρο και το αλφαβητάρι των συναισθημάτων, άκουσαν «Τα μπαλόνια της φιλίας» και στη συνέχεια φούσκωσαν μπαλόνια όπου μέσα έγραψαν ευχές και τα έδωσαν στα παιδιά της αντίστοιχης τάξης, ακολούθησε συζήτηση γύρω από θέματα που αφορούν τη βία ( πού, πότε και με ποιον τρόπο εκδηλώνεται), έγινε ανάγνωση του παραμυθιού"τα χέρια δε χτυπάνε, τα χέρια αγαπάνε",ειπώθηκαν συνθήματα που αφορούσαν το πώς πρέπει να χρησιμοποιούνε τα χέρια στην καθημερινότητά τους και έγινε εκμάθηση τραγουδιών «Στη φιλία λέμε ναι» και «Όπου υπάρχει αγάπη».

Οι μαθητές/τριες των Γ? τάξεων προσέγγισαν την ιστορία των προσφυγόπουλων που φεύγουν με βίαιο τρόπο από τον τόπο τους, την πορεία που ακολουθούν μέχρι να φτάσουν σε ασφαλές περιβάλλον και ώσπου φτάσει η στιγμή να ενταχθεί ο μαθητής ?πρόσφυγας στη σχολική κοινότητα της καινούριας του πατρίδας.

Στόχος αυτής της δράσης ήταν να αντιληφθούν ότι το παρόν ενός θύματος ή θύτη σχετίζεται με το παρελθόν του.

Ακόμη έφτιαξαν «Το χαλί των συναισθημάτων»,έγραψαν ποιήματα για τα συνθήματα που ζωγράφισαν και μάθανε να υπερασπίζονται τον εαυτό τους σε λόγια που πλήγώνουν παίζοντας το παιχνίδι «Μη ρωτάς».

Οι μεγάλες τάξεις ασχολήθηκαν με το Διαδικτυακό εκφοβισμό (Cyberbullying),όπου μέσα από τη δράση τους έφτιαξαν τέσσερις αφίσες, δημιούργησαν κόμικ και κόψανε χαρτί στο σχήμα της παλάμης πάνω στο οποίο γράψανε τρόπους αντιμετώπισης του φαινομένου.

Οι μαθητές όλων ων τάξεων γνωρίστηκαν,συνεργάστηκαν,έπαιξαν,χαμογέλασαν και απέκτησαν γνώσεις για το θέμα.

FotorCreated 1

collage photocat