Την Τρίτη 27 Οκτωβρίου 2015 οι μαθητές της Ε΄ και Στ΄ τάξης συμμετείχαν με επιτυχία στην εορταστική εκδήλωση του σχολείου μας για την επέτειο του «ΟΧΙ», με τίτλο «30 λεπτά μνήμης ...». Στη φετινή μας εκδήλωση βαρύτητα δόθηκε στην καταστροφική από κάθε άποψη για το γένος μας περίοδο της «Κατοχής» υπό τις δυνάμεις του Άξονα και στο γεγονός ότι οφείλουμε όλοι μας να επαγρυπνούμε εν καιρώ ειρήνης, ώστε να μη δώσουμε ποτέ την ευκαιρία σε ανθρώπους σαν τον Χίτλερ ή το Μουσολίνι να αποκτήσουν τη δύναμη και τη δυνατότητα να ηγηθούν ανάλογων καταστροφικών για την ανθρωπότητα κινήσεων.

Την Τετάρτη 28 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε εκκλησιασμός και στη συνέχεια έγινε επιμνημόσυνη δέηση και κατάθεση στεφάνων. Ακολούθησε η μαθητική παρέλαση όλων των τάξεων του δημοτικού σχολείου Φούρκας-Κασσανδρινού όπου όλοι καμαρώσαμε τους μαθητές μας.

Για να δείτε φωτογραφίες από την παρέλαση και τη γιορτή κάντε κλικ εδώ.