Σήμερα 8/05/2015 στα πλαίσια του προγράμματος με το οποίο ασχολούνται στη διάρκεια του Γ' τριμήνου οι μαθητές της Α? τάξης και αφορά την εκμάθηση παραδοσιακών παιχνιδιών είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν ένα παιχνίδι, το οποίο οι γονείς και ιδιαίτερα οι μπαμπάδες τους είχαν μεγάλη αδυναμία. Οι βόλοι είναι ένα κλασικό παιχνίδι που γοητεύει με την τεχνική και την επιδεξιότητα που καλείσαι να έχεις, προκειμένου να μπορέσεις να κερδίσεις, όσους περισσότερους βόλους μπορείς από τους συμπαίκτες σου. Ο κύριος Παύλος Κοτσαρίδης με μεγάλη διάθεση, καθώς αποτελεί ένα από τα αγαπημένα παιχνίδια των παιδικών του χρόνων, εξήγησε στους μαθητές της Α' και Β' τάξης τους κανόνες του παιχνιδιού αλλά και τις διάφορες παραλλαγές του, ώστε να αυξάνουν κάθε φορά το βαθμό δυσκολίας. Τα παιδιά γοητεύτηκαν από όσα άκουσαν και ενθουσιάστηκαν ακόμη περισσότερο όταν ο κύριος Κοτσαρίδης χάρισε στον καθένα τους από ένα σακουλάκι με 11 βόλους για να μπορέσουν άμεσα να παίξουν μεταξύ τους. Ο ενθουσιασμός τους ήταν μεγάλος και το παιχνίδι δεν άργησε να στηθεί.

P1150921 P1150923

P1150936 P1150924