Στα πλαίσια του προγράμματος «Ομαλή μετάβαση των νηπίων στο Δημοτικό» σήμερα (6/5/2015) επισκέφτηκαν το σχολείο μας, οι μαθητές του νηπιαγωγείου Φούρκας. Τους μικρούς μαθητές υποδέχτηκε στην αρχή ο Δ/ντής του σχολείου όπου και τους ξενάγησε στο προαύλιο, σε όλες τις τάξεις, αλλά και στους υπόλοιπους βοηθητικούς χώρους (αίθουσα Η/Υ, βιβλιοθήκη).

Στη συνέχεια οι μαθητές της Α? τάξης καλωσόρισαν τους μικρούς τους φίλους στην αίθουσα και αφού τους παραχώρησαν τις θέσεις τους, τους μίλησαν για την καθημερινότητά τους σε αυτήν. Τα παιδιά του Νηπιαγωγείου πρόσφεραν μια υπέροχη αφίσα στους μαθητές της Α΄ τάξης για να δεχτούν με τη σειρά τους μια κάρτα που με μεγάλη φροντίδα επιμελήθηκαν οι μεγαλύτεροι φίλοι τους . Αμέσως μετά οι μαθητές της Α΄ τάξης διάβασαν το κείμενο της ημέρας στα μικρά παιδιά και στη συνέχεια ενόψει της επικείμενης"Γιορτής της Μητέρας" βοήθησαν τα παιδιά του νηπιαγωγείου να γράψουν στον πίνακα τη φράση"Μαμά σ'αγαπώ". Ακολούθησε ζωγραφική με τους μαθητές να μοιράζονται τα χρώματά τους και την ευχάριστη διάθεση, καθώς όλοι μαζί τραγούδησαν τραγούδια αφιερωμένα στη μητέρα και κατασκεύασαν με πηλό μια καρδούλα που θα προσφέρουν την Κυριακή στις γλυκές μανούλες τους.

Μετά από μια τόσο υπέροχη συνεργασία, όλα τα παιδιά ανταμείφθηκαν με κεράσματα και μικρά αναμνηστικά δωράκια.

Ευχόμαστε στους «μικρούς» μας φίλους καλή συνέχεια για φέτος και από Σεπτέμβριο τους περιμένουμε μόνιμους πια «συγκάτοικους» στο Δημοτικό!

photovisi-download