Τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή  (24-25-26 Απριλίου 2015) πραγματοποίησε το Δημοτικό Σχολείο Φούρκας ?Κασσανδρινού στην Αθήνα, με τους μαθητές των μεγάλων τάξεων συνοδευόμενους από γονείς και εκπαιδευτικούς με αφορμή το εκπαιδευτικό πρόγραμμα επισκέψεων στη Βουλή των Ελλήνων.

Το πρόγραμμα ξεκίνησε με την επίσκεψη στο Αττικό Ζωολογικό Πάρκο, όπου οι μαθητές μας εντυπωσιάστηκαν από ζώα  του πλανήτη μας που φιλοξενούνται σ? αυτό. Παιδιά και γονείς απόλαυσαν τον περίπατό τους στο πάρκο ενώ τους ξετρέλανε η μαγευτική παράσταση που μας χάρισαν τα δελφίνια.

Την επομένη έγινε ξενάγηση στο Μουσείο της Ακρόπολης. Οι μαθητές εντυπωσιάστηκαν από το μεγαλείο των εκθεμάτων καθώς και από τους χώρους του σύγχρονου μουσείου. Η ξενάγηση τελείωσε με την επίσκεψή μας στον Ιερό Βράχο της Ακρόπολης.

Το μεσημέρι πραγματοποιήθηκε το προγραμματισμένο ραντεβού μας στη Βουλή των Ελλήνων όπου ξεναγήθηκαν στους ιστορικούς χώρους. Στην αίθουσα «Ελευθέριος Βενιζέλος» είχαν τη δυνατότητα να περιηγηθούν στην έκθεση , να δουν φωτογραφικό υλικό καθώς και προσωπικά αντικείμενα προσωπικοτήτων της χώρας μας. Η ξενάγηση τελείωσε στην εντυπωσιακή αίθουσα συνεδριάσεων της Βουλής όπου οι μαθητές καθισμένοι στα έδρανα των βουλευτών ενημερώθηκαν για τη διαρρύθμισή της και τη γενικότερη λειτουργία του χώρου.

Την τρίτη μέρα ξεναγήθηκαν στο πλωτό μουσείο  «Θωρηκτό Αβερώφ» το οποίο χρησιμοποιείται ως «εκπαιδευτικό πλοίο» και  «Σχολή Ναυτικών Δοκίμων». Δόθηκε η ευκαιρία στα παιδιά να γνωρίσουν από εκπαιδευόμενο μέλος του πληρώματος την ιστορία του, την κατασκευή  και την καθημερινότητα του πλοίου .Παρακολούθησαν σχετικό βίντεο και είδαν πλούσιο φωτογραφικό υλικό. Στην έξοδο μπορούσαν να πάρουν αναμνηστικά του Αβέρωφ. Στη συνέχεια, παρακολούθησαν  την εντυπωσιακή αλλαγή φρουράς στο Μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη.

Στην επιστροφή κάναμε μια στάση στο μνημείο του Λεωνίδα στις Θερμοπύλες και καθίσαμε για φαγητό στον Καραβόμυλο.

DSCN2378   DSCN2415

DSCN2423   DSCN2539