Την Παρασκευή 25 Οκτωβρίου 2013 το  Δημοτικό σχολείο Φούρκας-Κασσανδρινού γιόρτασε την εθνική γιορτή της 28ης Οκτωβρίου που αποτελεί μια από τις πιο σημαντικές εκδηλώσεις του σχολείου μας με την ένταξη της Ελλάδας στο Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο και την ελληνο-ιταλική σύγκρουση στο Αλβανικό μέτωπο , καθώς και τη γερμανική εισβολή και κατοχή εώς τη λήξη του πολέμου.

Πριν την έναρξη της γιορτής ο διευθυντής του σχολείου κ. Χ. Ανεστόπουλος παρέδωσε τη σημαία στους σημαιοφόρους των χωριών Φούρκα και Κασσανδρινό και ανακοίνωσε τους παραστάτες. Ακολούθησε ομιλία από τη δασκάλα της Ε΄ τάξης κ.Ρ. Βαΐου και παραδώσαμε τη σκυτάλη στους μαθητές και τις μαθήτριες της Ε΄ τάξης οι οποίοι πρωταγωνίστησαν στη γιορτή. Η σχολική εκδήλωση περιλάμβανε χρονικό, τραγούδια, ποιήματα, θεατρικό και οπτικοακουστικό υλικό.

Η «Επέτειος του Όχι» ολοκληρώθηκε με την παρέλαση των μαθητών/τριών τη Δευτέρα 28 Οκτωβρίου στη Φούρκα και στο Κασσανδρινό.

Φωτογραφίες από τη γιορτή εδώ και την παρέλαση εδώ

Δείτε το θεατρικό μας